Akce v obci Osoblaha

 

Velikonoční trhy

Od roku 2008 zájmové sdružení místních obyvatel Naše Osoblažsko ve spolupráci s obcí organizuje v místním kulturním domě každoročně velikonoční trhy. Návštěvníci jarmarku si mohou zakoupit velikonoční dekorace nebo se naučit malovat kraslice, uplést pomlásku apod. Obvyklý termín je sobota, týden před velikonocemi.

Stavění máje spojené s pálením čarodějnic

Tato každoroční akce se odehrává v krásném prostředí osoblažského lesoparku. Zahájení se koná na náměstí obce sletem čarodějnic všech věkových kategorií, které jdou průvodem do parku, kde čarodějnice holdují tanečnímu reji, dokud není zapálena hranice. Akci doprovází soutěže pro děti, projížďky na koních, opékání makrel, bohaté občerstvení (palačinky, bramboráky, dobroty s udírny) atd. Vyvrcholením dne je postavení májky. Zábava však pokračuje do pozdních hodin při reprodukované hudbě. Obvyklý termín je nejbližší sobota před 30. dubnem.

Kácení máje

V tento den je organizován také Den dětí s doprovodným programem, soutěžemi, pohádkovým lesem a jinými atrakcemi. Před vypuknutí večerní taneční zábavy pro dospělé je pokácena májka. Obvyklý termín této akce je nejbližší sobota před 1. červnem.

Hudební léto

Tento hudební festival se již zařadil mezi tradiční akce obce. Na prknech pódia se během dne střídají hudební umělci různých žánrů. Každoročně jsou zváni učinkující zvučných jmen. V uplynulých ročnících účinkovali např. Marek Ztracený, Wabi Daněk, Pavel Dobeš, Věra Martinová, Heidy Janků, Noid se svou kapelou a další. Vždy také vystupují účinkující z Polska a Slovenska (taneční skupiny, mažoretky, cimbálovka, dechový orchestr mládeže a další) Celý park žije dalším doprovodným programem (kolotoče, atrakce pro děti, projížďky na koních, prodej řemeslné výroby a suvenýrů) a končí taneční zábavou. Na hudební léto se sjíždějí návštěvníci z celé naší země i zahraničí. Tato akce se obvykle koná na konci července, viz www.osoblaha.cz a fotogalerie

Letní hudební zábavy pod širým nebem

V průběhu letních prázdnin se koná v osoblažském lesoparku několik tanečních zábav.

Gastrofestival 

Zpravidla první sobotu v září se koná každoročně v areálu osoblažského parku velmi příjemná akce, která láká návštěvníky také ze vzdálených míst. Všichni se dobře baví, nají, jede parní gastrovláček, probíhá jarmark regionálních výrobců, pro děti je zde spousta atrakcí a her. Viz. fotogalerie

Vinobraní

Místní fotbalový klub pořádá pravidelně koncem září nebo začátkem října taneční zábavu v osoblažském kulturním domě. Ke konzumaci jsou vždy připravena vybraná moravská vína a další bohaté občerstvení. Návštěvníci se těší také na hodnotné ceny z bohaté tomboly.

Vánoční trhy

K navození předvánoční nálady jsou vždy začátkem adventu pořádány v kulturním domě a přilehlém náměstí vánoční trhy, které organizují všechny organizace obce. Prodejní jarmark nabízí ke koupi adventní věnce, svícny, vánoční ozdoby, dekorace, výrobky z osoblažské krajky, cukroví, v neposlední řadě výrobky z domácí zabíjačky, zvěřinový guláš, grilované maso a nápoje všeho druhu. Po setmění Mikuláš s čerty všem dětem rozdá nadílku a za zpěvu vánočních koled je na náměstí rozsvícen vánoční strom. Viz. fotogalerie

a mnoho dalších

Dalšími akcemi, které jsou v Osoblaze pořádány jsou například plesy, sportovní turnaje (volejbal, minikopaná, nohejbal, tenis, šachový turnaj), turistické pochody, společenské hry aj.